Mida Liina Sambias tegi

Liina Peetersi kokkuvõte üheksast kuust Sambias 2017.
Jumala ja Isa silmis puhas ja laitmatu jumalateenistus on käia vaatamas vaeslapsi ja lesknaisi nende viletsuses ja hoida iseennast maailma poolt määrimata.
Jaakobuse 1:27
Mulishani? - Kuidas teil läheb?
Loodan, et teil läheb hästi ja et teie uus aasta on alanud rahulikult. Mina olen nüüd ka juba tagasi Eestis ja üritan eluga siin põhjas jälle ära harjuda. Õues pime ja ma igatsen väga päikest ja oma Sambia lapsi, aga samas on nii tore olla oma pere ja lähedaste keskel ja süüa musta leiba päris võiga. Selles kirjas vaatan tagasi oma 9-le kuule Sambias ja tööle, mis seal sai tehtud. Eelkõige tahan teile öelda suur-suur aitäh toetuse ja panuse eest minu ja Sambia Sõprade töösse. Minu suurim soov ja palve on, et te jätkuvalt toetaksite meie tegemisi Sambias, aidates meil tuua lootust kohta, kus sellest nii tihti puudust on.
Meie koostööpartneriks Sambias on ametlik organisatsioon All God`s Children Zambia,mida juhivad meedikutest misjonärid Rachelja Gary USA-st. Nad on koos oma lastega elanud Sambias Mufulira linnas juba üle kahe aasta, ehitades väikest haiglat ja abistades vähekindlustatuid. Elades ja töödates koos 9 kuud, nägin ma igapäevaselt nende püüdlusi abistada inimesi, kellel pole tihti mitte midagi. Nad teevad oma tööd tõesti suure armastuse, kannatlikkuse ja pühendumisega. Olen väga tänulik, et sain nendega kõik need kuud koostööd teha ja õppida neilt nii palju. Nende organisatsiooni näol oleme leidnud endale usaldusväärsed partnerid.
Põhiliselt töötasime Minambe külas ja sealsetest tegemistest veidi nüüd jagan.
Minambesse sõitsime autoga umbes 15 minutit. Külas räägitakse inglise keelt väga vähe, enamjaolt bemba keelt ja seetõttu pidi meil kaasas olema tõlk. Külad Aafrikas on meie jaoks väikelinna mõõtu. Ka Minambes on kolm kuni neli tuhat elanikku.
Minambe külas elab ka kolm perekonda, keda Sambia Sõprade sponsorid toetatavad. Kaks neist peredest on üksikemade kanda. Neid peresid toetame me 23 euroga kuus ja selle eest ostetakse neile iga kuu süüa (kott maisijahu, suur pudel õli, soola, mune, ube, maapähklivõid, kapsast, seepi jne). Minu ülesandeks oli nende peredega iganädalaselt suhelda ja vajadusel neid ka nõustada ja jõudumööda abistada. Põhjus, miks me neid peresid toetame, on muidugi lapsed. Lisatoit aitab   leevendada laste alatoitumist.
Sambias viibimise ajal alustasime pikapäevarühmaga lastele, keda Sambia Sõprad ja All God`s Children toetavad. Õpetasime neid lugema ja rääkima inglise keeles.
Lapsed olid vanuses 5 kuni 14. Iga tunni alguses sõime võileiba ja puuvilja. Täis kõhuga oli neil kohe lõbusam ja kergem õppida. Igas tunnis rääkisime ka loo Piiblist, et lapsed õpiksid tundma Jumalat ja Tema sõna. Lapsed olid väga tublid ja püüdlikud. Nad tõesti tahavad õppida.
Igal kolmapäeval kohtusime mina ja Rachel (USA-st ) kohalike teismeliste tüdrukutega. Me rääkisime Jumalast ja sellest, kuidas Piiblist loetut igapäeva elus rakendada. Rääkisime paljudel erinevatel teemadel, nagu andestamine, armastus, teenimine jne. Me tegime näidendeid ja erinevaid mänge. Ja muidugi ülistasime Jumalat.
Kõige oodatum tegevus oli ajaveetmine Sambia lastega. Igal laupäeval käisime kõigile muudele tegevustele lisaks lastega mängimas. Küll sai joostud ja müratud ja palli mängitud. Mulle meeldis lastega ka lihtsalt istuda. Ega me üksteisest eriti aru saanud, aga õnneks on armastus universaalne keel ja nii üritasingi täita laste armastuseanumaid nii palju kui võimalik :)  
Mufulira linnas, kus elasime, tegin ma pühapäeva kooli ja teismeliste tüdrukute gruppi. Mõlemat nautisin väga ja neid sain teha ilma tõlgi abita. Pühapäevakoolis palusin vanematel lastel noorematele tõlkida, kui tekkis vajadus. Teismelistel tüdrukutel oli hea inglise keel. Linna koolide õpetamise tase on parem. Sellest ka laste parem inglise keel.
Tüdrukutega saime väga lähedasteks ja veetsime koos aega ka grupiväliselt. Vaatasime filme, mängisime, ajasime juttu jne. Olin nii rõõmus, nähes nende igatsust Jumala ja Tema sõna järele. Nad kuulasid suure tähelepanuga kõike, mida jagasin.
Ja lõpetuseks. Ma väga loodan, et see väike ülevaade aitas teil paremini mõista minu tegemisi Sambias. Laste ja noorte südamesse said Jumala abiga külvatud väikesed usu lootuse ja armastuse seemned. Mu süda on jätkuvalt sealsete inimestega ja loodan tulevikus Sambiasse naasta. Teen jätkuvalt Eestis koostööd MTÜ-ga Sambia Sõbrad.

Ma tänan teid armsad Sambia Sõprade toetajad. Tänan, et te toetate meie tegemisi nii rahaliselt kui ka oma palvete ja heade soovidega. Ma tean, et meie töö Mufulira piirkonnas on Jumalale väga oluline ja Ta tasub kõigile, kes kannavad hoolt Tema orbude ja leskede eest. Jumal teid rohkelt õnnistagu!

Liina Peeters, veebruaris 2018

Eelmine
Kutsuge Liina külla!
Järgmine
Kohalike vastutus kasvab

Vastused puuduvad

Email again: