Sambias kodanikuühiskonda arendamas

MTÜ Sambia Sõbrad juhatuse esimees Riina Aasa ja usaldusisik Piret Sipria pidasid ettekandeid konverentsidel ja seminaril oktoobri keskel Sambias Copperbelti provintsis.

17.10 toimus Murundu linnas konverents „Kogukonna koostöö: üheskoos tervemaks, edukamaks, teadlikumaks.“ 

Riina Aasa keskendus umbes 100 linna-, hariduse-, noorte- ja kirikujuhi ees Eesti ja Sambia lähiajaloo ja praeguste väljakutsete kõrvutamisele, tutvustades Eesti ettevõtluse arengulugu. Rõhuasetused olid jätkusuutlikul majandamisel, rahakasutuse plaanimisel ja eetikal.


Pühapäeval, 18.10 sai Aasa (pildil) võimaluse võtta 30 minutit sõna Murundu Calvary kristliku kiriku jumalateenistuse raames, et tutvustada MTÜ Sambia Sõbrad tekkelugu ja rahvusvahelise (USA-Eesti-Rootsi-Sambia) koostöö algust, arenguteed ning lähiaja plaane kodanike innustamisel enesetäiendamisele ning proaktiivsele tegutsemisele.


21.10 osaleti seminaril Calvary koguduste ja orbudekeskuse ENFYS juhtidele. 

Osavõtjaid oli üle 30 seitsmest linnast ja külast. Riina Aasa ettekanne kandis pealkirja „Aruandluse tähtsus abiorganisatsioonide töös. Läbipaistvus. Korruptsioon ja selle kaugeleulatuvad tagajärjed: kes maksab hinna?" Aasa alustas viitega Keenia korruptsioonivastase komisjoni endise juhi Patrick Lumumba septembrikuisele kõnele African Biblical Leadership Initiative foorumil Malawis, kus Lumumba nimetas korruptsiooni Aafrika elustiiliks ning süüdistas selle imbumises kristlikesse kirikutesse ka Lääne riike, kes on sellist käitumist oma vaikimisega toetanud. Aasa jätkas aruandluse läbipaistvuse tähtsuse selgitamisega, tuues esile korruptsiooni põlvkondadesse ulatuva pärssiva mõju kogukonnaelu arengule.


Ettekandele järgnesid tulised arutelud teemadel: „Demokraatia versus vanatestamentlik autokraatia“ ja „Kultuur versus seadus“, mille tulemusena otsustati luua kohalike partnerorganisatsioonide juhtimisstruktuuridesse spetsiaalsed nõukogud, kes tagaksid välisabi sihtotstarbelise kasutamise ja euroopalikele nõuetele vastava läbipaistvuse nii dokumentatsioonis kui aruandluses laiemalt.

Piret Sipria andis ülevaate heategevusorganisatsioonidest Sambias, tutvustas meditsiiniabi võimalusi ja valikuid ning informeeritud koostööd Eesti näitel.23.10 toimus umbes 40 osavõtjaga Naistekonverents Murundus (pildil). Riina Aasa sõnavõtt „Kunagi pole hilja“ käsitles elukestva õppe võimalusi, mis Sambias tähendab keskealiste ja vanemate naiste julgustamist kirjaoskuse omandamisele. Sõnavõtu kinnituseks tunnistas Enfyse orbudekooli direktor Hilda Bwalya, kuidas ta oli Aasa talvise ettekande mõjul Mufulira suurkonverentsil naasnud tagasi kooli eesmärgiga see lõpetada, et seejärel omandada direktorile kohane kõrgharidus.

Piret Sipria pidas ettekande naiste tervishoiust, sh raseduse planeerimisest, hügieenist ja haiguste ennetamisest, peatudes põhjalikumalt malaarial. Siinse orbudekooli köögis ja söögivahetunnil nähtu ajendas Riina Aasat lisaks tutvustama Rootsi toitlustusasutustele esitatavaid hügieeni- ja toiduainete käsitlemise nõudeid.


Riina Aasa ja Piret Sipria reisi Sambiasse 15.-26.10.2015 orbudele koolihariduse andmisele ja noortetööle keskenduva ENFYSe ehk Lootuse Ühingu kutsel võimaldas Kodanikuühiskonna Sihtkapitali reisitoetus.


Pildil: Riina Aasa (vasakult kolmas) ja Piret Sipria (kükitab) koos küllakutsujatega ning partneritega USAst ja Rootsist.
Eelmine
Sambia Sõprade esindus külastab Sambiat
Järgmine
Uued toetusprogrammid sambialaste heaks

Vastused puuduvad

Email again: